bitcoin future opinie

Czym są kontrakty terminowe (Futures) na Bitcoin i jak działają?

Kontrakty terminowe mają długą i bogatą historię – ale dla traderów Bitcoin, otworzyły one nowe strategie.

W skrócie

  • Kontrakt terminowy jest umową, która zobowiązuje inwestora do kupna lub sprzedaży aktywów w określonym czasie, ilości i cenie.
  • Kontrakty terminowe na Bitcoin pomagają wnieść dodatkową płynność na rynek, a także zapewniają możliwości arbitrażu.
  • Ponieważ wartość handlowa Bitcoin jest różna, tak samo będzie się zmieniać wartość różnych kontraktów terminowych na Bitcoin.
  • Bitcoin jest największą kryptowalutą według kapitalizacji rynkowej. Podobnie jak inne kryptowaluty, jest również bardzo zmienny.
  • Przykładowo, w marcu 2020 roku cena Bitcoina spadła praktycznie o połowę w ciągu zaledwie kilku dni, gdy rynki zawrzały z powodu strachu przed pandemią. Na początku września cena odbiła się od około 4000 dolarów i osiągnęła poziom 12 000 dolarów, po czym ponownie się załamała, spadając poniżej 10 000 dolarów.

bitcoin future

Spot trading – praktyka kupowania i sprzedawania Bitcoin – zmusza traderów do wymiany kryptowalut po ich aktualnych cenach. Ale co by było, gdyby istniał sposób na zablokowanie tej ceny $4,000, odbierając Bitcoin kilka miesięcy później? Czyli nawet jeśli cena Bitcoina osiągnie 12 000 dolarów, kontrahent będzie musiał dostarczyć zakup Bitcoina za 4 000 dolarów.

Jest taka możliwość! Nazywa się to kontraktem futures. Kontrakt terminowy to umowa pomiędzy dwoma inwestorami, która zobowiązuje inwestora do kupna lub sprzedaży aktywów w określonym czasie, ilości i cenie. Na przykład, możesz zawrzeć umowę w połowie marca, aby kupić jeden Bitcoin za $4,000 na 30 sierpnia. Możesz również być po drugiej stronie transakcji, zgadzając się na sprzedaż Bitcoina za ustaloną cenę. Jeśli jesteś kupującym, chcesz, aby cena handlowa Bitcoin wzrosła, ponieważ będziesz mógł kupić kryptowalutę poniżej wartości rynkowej, podczas gdy sprzedający chcą czegoś przeciwnego, zyskując, jeśli Bitcoin miałby spaść w cenie.

Ludzie oszaleli na punkcie kontraktów terminowych na Bitcoin, ponieważ wielcy gracze, tacy jak CME Group i TD Ameritrade, dołączyli do tej przestrzeni. Kiedy kontrakty futures na Bitcoin zadebiutowały na Chicago Board Options Exchange (CBOE) w grudniu 2017 r., strona CBOE była przeciążona. Na Bakkt, platformie kontraktów terminowych na Bitcoin obsługiwanej przez Intercontinental Exchange, około 11 000 kontraktów terminowych jest przedmiotem obrotu każdego dnia.

W ciągu ostatnich 24 godzin (stan na 10 września) na Binance handlowano kontraktami futures o wartości 2,03 mld USD; 2,01 USD na Huobi; 1,85 USD na OKEx; oraz 1,05 USD na BitMEX.

Kontrakty futures i ewolucja klas aktywów

“”Kontrakty terminowe są ważną częścią ewolucji klas aktywów”” – powiedział Decrypt Nick Cowan, CEO Grupy GSX. “”Dostarczają one benchmarku – wartości godziwej, zwanej też FV – tego, jaka jest przyszła wartość, pozwalając arbitrażowi i zmienności wejść na rynek””.

Powodem, dla którego możesz handlować kontraktami terminowymi na Bitcoin w przeciwieństwie do, powiedzmy, kupowania partii Bitcoin wartych 4000 USD w danym momencie, jest to, że nie musisz ich samodzielnie przechowywać. (Nasza japońska analogia samurajów jest tutaj pomocna – japońscy samuraje handlowali kontraktami terminowymi, aby nie musieli sami przechowywać ryżu).

Niektóre giełdy kryptowalutowe, takie jak OKEx, mają niższe opłaty handlowe dla kontraktów terminowych, co oznacza, że inwestorzy mogą wycisnąć nieco więcej ze swoich kont, używając kontraktów terminowych.

Plusy i minusy kontraktów terminowych na Bitcoin

kontraktów terminowych na Bitcoin

Po pierwsze: kontrakty terminowe na Bitcoin są – z samej definicji – inwestycjami spekulacyjnymi. W swojej ponad dziesięcioletniej historii Bitcoin udowodnił, że jedyną stałą jest zmienność cen i chociaż słynna kryptowaluta może być teraz na fali hossy, nie wiadomo, co może przynieść jutro dla Bitcoina. Jeśli spekulujesz w złym momencie, możesz zostać pozostawiony z przyszłymi aktywami, które po prostu nie są tego warte.

Warto również wspomnieć o byciu doświadczonym inwestorem. Aby z powodzeniem wykorzystywać kontrakty terminowe, inwestor musi rozumieć zachowanie rynku, mieć wystarczającą wiedzę, aby zwracać uwagę na rozsądne prognozy rynkowe i wystarczająco dużo rozsądku, aby odrzucić bezpodstawne roszczenia. Ostatecznie, kontrakty terminowe na Bitcoin są spekulacyjne, ale możliwe jest wykorzystanie dobrych informacji na zasadzie najlepszych starań. Nie jest to jednak łatwe, więc można argumentować, że kontrakty terminowe na Bitcoin nie są tak łatwo dostępne dla przeciętnej osoby.

W przeciwieństwie do tego, kontrakty terminowe na Bitcoin są świetnym sposobem na wyprzedzenie pozytywnej ceny rynkowej. Jeśli inwestor dobrze to rozegra, może, przynajmniej hipotetycznie, osiągnąć duży zysk dzięki dźwigni finansowej na rynku kontraktów terminowych na Bitcoin.

Bitcoin Futures również – wbrew intuicji – nie obejmują posiadania jakichkolwiek Bitcoinów. Zamiast tego, po prostu obejmuje handel Bitcoinem w przyszłym, wcześniej uzgodnionym terminie, bez względu na cenę, jaka w tym czasie może być. Zrozumienie rynku może nie być najłatwiejszym zadaniem, ale nie potrzebujesz nawet odrobiny technologii, aby się zaangażować, nawet portfela Bitcoin.